Inwestorzy ocalili Wonga przed upadkiem • HiperKasa 2019

Inwestorzy ocalili Wonga przed upadkiem:

Czy 10 mln funtów to wystarczający zastrzyk płynności finansowej?

Największy brytyjski pożyczkodawca, Wonga, otrzymał 10-milionów funtów jako zastrzyk gotówki od inwestorów, aby uratować biznes przed bankructwem, z którym mierzy się od kilku lat.

Firma przyznała, że przychód był przeznaczany na rekompensaty dla byłych klientów, którzy domagali się odszkodowań w związku ze zbyt wysokimi stopami oprocentowań oraz niesprawiedliwe działania marketingowe, które były kierowane głównie do najbardziej narażonych kredytobiorców w kraju. Po tym jak wprowadzono nowe prawo, zmniejszające oprocentowanie jakie firmy pożyczkowe mogły nakładać na swoich klientów.

Obecnie firma realizuje plan restrukturyzacji, który ma przynieść nowe wzrosty za sprawą lepszych i bardziej zoptymalizowanych mikropożyczek oraz pożyczek ratalnych dostępnych nawet na 60 miesięcy. 

Trzeba wspomnieć że po imponującym 3 letnim wzroście wartości firmy w 2009 a 2012 nastąpił gwałtowny spadek za sprawą regulacji prawnych jakie zostały wdrożone na Brytyjski rynek finansowy przez FCA (Financial Conduct Authority). Cała branża pożyczek krótkoterminowych została dotknięta tą zmianą. A wielu z nich przestało istnieć. W 2015 roku nakazano wypłacić rekompensaty dla 45 tyś klientów na kwotę 2 500 000 GBP. Za sprawą tych zmian w 2016 roku Wonga ogłosiła stratę prawie 65 milionów funtów.

Kiedyś, pionier w brytyjskim sektorze pożyczek wart ponad 1 miliard dolarów (770 mln GBP), dzisiaj zagrożona niewypłacalnością.

Obecnie firma zatrudnia 500 pracowników w Hiszpanii, RPA i Polsce. 

Źródła:

The Guardian, Wonga Investors Stump Up 10mln To Save Payday Lender From Going Bust​​
News Sky, Wonga On Brink Of Collapse After Customer Compensation Claims Celuge
Wikipedia, Wonga.com​

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *